Şehirler Arası Nakliyat

ŞEHİRLERARASI EVDEN EVE NAKLİYAT

Şehirlerarası evden eve nakliyat demek çok yorucu olabilecek bir taşınma sürecinin problemsiz olarak profesyonelce yürütülmesi demektir. Bu süreçte taşınacak olan kimseye düşen en önemli görev; güvenilir bir evden eve nakliyat firması, seçmektir. Bu seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken kriterler ve sorulması gereken doğru sorular vardır.

Sorulması gereken ilk ve en önemli soru sigorta yapıp yapmadıklarıdır. Sigorta yapan firmalar işini daha fazla ciddiye alır. Profesyonel bir ekip ruhuyla çalışır. Taşınma yapılacak olan evde eşyaların ve binanın durumunu değerlendirmek üzere fizibilite çalışması yaparlar. Bu çalışma yapılmadan verilecek her türlü teklif farazidir. Çoğu zaman, müşterinin aleyhine bir fiyat teklifi olması kuvvetle muhtemeldir.

Evden eve nakliyat şehirlerarası olduğu zaman bir günün içinde bitirilmesi pek mümkün olmayan bir nakliye işidir. Taşınılan şehir ile gidilecek şehir arasındaki mesafenin uzunluğuna göre yolda geçmesi muhtemel süre göz önüne alınarak üzerine bir gün daha eklenir. Bu bir günlük sürenin yarısı yükleme diğer yarısı da boşaltma ve yerleştirme aşamaları için kullanılır. Eğer eşyaların şehirlerarası evden eve nakliyat firmaları tarafından paketlenmesi istenirse bu süreye bir gün daha ekleme yapılır. Paketleme ücreti fiyata ayrıca eklenmektedir. Ancak bazı nakliye firmaları komple fiyat vermekte paketleme ve yerleştirme işlerinin tamamını fiyata dâhil etmektedirler. Müşteri sadece çamaşır ve kıymetli eşyalarını alır gerisi ilden ile taşımacılık firması tarafından amacına uygun ambalaj malzemeleri ile paketlenir. Özel olarak dizayn edilmiş nakliye kamyonlarına yüklenir. Sözleşmede yazan süreye uyulmaması halinde müşteri lehine tazminat hakkı doğacağından firmalar bu süreye uymak zorundadırlar. Ancak yolda meydana gelebilecek kaza, arıza vb. durumlar istisna kabul edilir. Firmanın kusurlu olduğu durumlarda doğan tazminat hakkı böyle bir durumda sigorta şirketi tarafından hem firmaya hem de müşteriye ödenerek karşılanır.

Bir şehirlerarası evden eve nakliyat firmalarından birinin tercih edilme sebepleri arasında elemanların nitelikli olması da vardır. Ekip elemanlarının gelip geçici hamallardan ziyade kadrolu çalışanlar olması gerekir. Taşınılan şehir yeni bir şehir olduğundan marangozluk ve tesisattan anlayan elemanlar olması hem firma için hem de müşteri için artı bir değer olacaktır.

Bunun yanında gerekli yerlerde eşyaların merdivenlerde hırpalanmasını önlemek için asansörlü ekipmanlara ihtiyaç duyulabilir. Apartmanların asansör kullanım sözleşmelerinde apartmana ait asansörün eşya taşımak için kullanılamayacağı maddesi olduğundan dolayı asansörlü ekipmanı olan şirketler daha fazla tercih edilmektedir. Ancak küçük ölçekli şehirlerarası eşya taşıma firmalarının çoğunda asansörlü donanım bulmak mümkün değildir. Bu yüzden büyük şehirlerarası nakliyat firması tercih edilmesi isabetli bir karar olacaktır.

Firmalar ücretlendirmesini iller arasındaki mesafeye göre hesaplamakta ve diğer sigorta, eleman, vb. giderleri de ekleyip tüketiciye bu şekilde yansıtmaktadır. Bu ücret detayını ayrıntılı olarak veren firmalar bunun yanında sigorta poliçesinin bir nüshasını müşteriye teslim ederler. Müşteri bu sözleşmenin ve sigorta poliçesinin bir nüshasını taşınma bitene kadar saklamakla mükelleftir.  Bu belgeler, taşınma esnasında eşyalarda meydana gelebilecek hasar ve kayıp gibi durumlarda müşteri için garanti belgesi niteliği taşır.

Şehirlerarası evden eve nakliyat firmalarına ne zaman ihtiyaç olacağını önceden planlamak mümkün olduğundan kapsamlı bir araştırma yapmak için zaman bulunabilmektedir. Pek çok nakliye şirketinin sanal ticaret platformunda web sitelerinin bulunması müşterinin işini kolaylaştıran bir unsur olmaktadır. Bu sitelere girildiğinde tahmini bir fiyat bilgilendirmesi yapmak için hesaplama araçları da bulunmaktadır. Ancak burada belirtilen sadece müşterinin beyanına göre yapılan bir hesaplamadır. Firma yetkilisi gelip fizibilite çalışması yaptıktan sonra nihai fiyat teklifi verilir.

Taşınma gibi zor bir süreci yönetecek firmanın seçimi oldukça önemli bir karardır. Tavsiyelere ve yorumlara dikkat edilerek güvenilir bir şehirlerarası evden eve nakliye firması tercih edilmesi müşteriyi pek çok zahmet ve baş ağrısından kurtaracaktır.

Teknik Bilgiler